ZP interier
K zdravému životu pekné bývanie

Hemoroidy Počet produktov: 19 .

Hemoroidy
V bohato prekrvených dolných častiach konečníka sa môžu za určitých okolností rozšíriť žily podobne, ako vznikajú krčové žily (varixy) na dolných končatinách. Žily sú dlhodobo stláčané, prietok krvi je v nich znížený a krv sa v nich hromadí. Žilové pletence v oblasti análneho otvoru sa rozšíria a vznikajú hemoroidy. Označujeme ich tiež ľudovo zlátá žila. Je to pomerne časté ochorenie, ktoré sa vyskytuje u viac než 50 % populácie, o niečo častejšie u mužov ako u žien. Objavujú sa väčšinou medzi 25 a 55 rokom života, u mladších ako 15 rokov sa vyskytujú len vzácne.
Vnútorné hemoroidy sa nachádzajú smerom dovnútra od análneho zvierača, sú uložené pod sliznicou. Spočiatku o nich nemusíte ani vedieť, kým sa neprejavia krvácaním (stena žíl je oslabená a môže pri obtiažnom vyprázdňovaní praskať), krv v stolici je čerstvá, teda červená. Neskôr sa môžu vyklenúť a zostupovať postupne až do análneho otvoru, čo býva veľmi bolestivé.
Voľným okom môžeme vidieť tzv. vonkajšie hemoroidy v ústí análneho otvoru. Vidíme ich ako purpurové mäsité zdurenia tvorené rozšírenými žilami. Môžu sa veľmi bolestivo zapáliť a taktiež krvácať. Napokon, latinský výraz haimorrhoides flebes, pochádzajúci z gréčtiny, doslova znamená krvácajúce žily. Po čase sa môžu zväčšiť a stvrdnúť (opuchnúť) a vyprázdňovanie je bolestivé, dokonca i sedenie či chôdza sa stávajú oveľa nepríjemnejšími.