ZP interier
K zdravému životu pekné bývanie

Prostata - zápal Počet produktov: 12 .

Prostata - zápal
Pojmom prostatitída sa označuje široká škála zápalových ochorení prostaty.
Poznáme štyri typy prostatitídy:
- Akútna bakteriálna prostatitída: Najzriedkavejšie sa vyskytujúca forma prostatitídy. Je vyvolaná baktériami a prejavuje sa náhle. Príznaky tohto ochorenia sú zimnica a horúčka, bolesť spodnej časti chrbta a okolia pohlavného orgánu, pálivé alebo bolestivé močenie.
- Chronická bakteriálna prostatitída: Tiež vyvolaná baktériami, ale neprejaví sa okamžite. Má zdĺhavý priebeh a jej jediným príznakom môže byť opakovaná infekcia močového mechúra baktériami.
- Syndróm chronických panvových bolestí: Najčastejšie sa vyskytujúca forma prostatitídy, no vieme o nej najmenej. Má tiež zdĺhavý priebeh, ale bez prítomnosti infekcie. Môže byť zápalová alebo nezápalová. Prejavuje sa podobne ako chronická bakteriálna prostatitída a to najmä bolesťami na hrádzi, v semenníkoch, v pohlavnom úde a v oblasti močového mechúra, bolesťami pri močení a ejakulácii. Tieto príznaky sa striedavo pominú a neskôr sa opäť bez varovania prejavia.
- Asymptomatická zápalová prostatitída: Skrytá forma prostatitídy bez príznakov. Väčšinou ju objaví lekár náhodou pri vyšetrovaní príčin neplodnosti alebo testovaní na rakovinu prostaty.
Prostatitída nie je nákazlivá a v drvivej väčšine prípadov sa neprenáša pohlavným stykom. Rozlíšiť konkrétnu formu prostatitídy, vie len lekár.