ZP interier
K zdravému životu pekné bývanie

Andropauza Počet produktov: 10 .

Andropauza
Aj muži prežívajú okolo päťdesiatky podobné obdobie ako ženy. Pokiaľ u žien označujeme toto obdobie menopauzou, prechodom, či climacteriom, u mužov tradične hovoríme o tzv. andropauze – prechode, climacterium virile.
Pokles mužských pohlavných hormónov (testosterónov) nie je taký náhly ako u žien, preto ani príznaky andropauzy nie sú také výrazné. To ale neznamená, že táto hormonálna nedostatočnosť nemôže byť príčinou vážnych zdravotných problémov. Pokles hormónov v andropauze mení zdatného, optimisticky naladeného, pozitívne mysliaceho muža na slabo výkonného, pesimistického, depresívne naladeného, negativistického muža. Charakteristickým znakom je pokles sexuálnej túžby – libida, porucha erektivity, znížený výskyt a oslabenie ranných erekcií. Muži v andropauze sa cítia dlhodobo vyčerpaní, sú nervózni a podráždení.
Utlmujú predchádzajúce spoločenské kontakty, častejšie ostávajú doma, pri televízii, strácajú záujem o najbližšie okolie, uzatvárajú sa do seba. Často majú pocity, že ich okolie nechápe, sú vzťahovační. Aj na malé podnety reagujú podráždene, sú menej prispôsobiví na meniace sa situácie. Ubúda im svalová hmota, pribúda tukové tkanivo, priberajú. Rovnako ako u žien začínajú mužom rednúť kosti a dochádza u nich k osteoporóze.