ZP interier
K zdravému životu pekné bývanie

Lymfatický systém Počet produktov: 15 .

Lymfatický systém
Lymfatický systém tvorí komplexná sieť lymfatických orgánov, vrátane kostnej drene, týmusu a sleziny. Cez lymfatický systém prúdi tekutina, ktorá sa nazýva lymfa - obsahuje živiny, odpadové látky a biele krvinky (lymfocyty).
Lymfatické uzliny
Uzliny sú rozmiestnené po celom tele na anatomicky presne určených miestach. Ich časť je skrytá vo vnútri tela medzi jednotlivými orgánmi. Iné sú umiestené tak tesne pod povrchom kože, že keď sa zväčšia, sú hmatateľné.
Lekár nachádza zväčšené uzliny pomerne často, stanoviť ale príčinu týchto zmien nemusí byť vôbec jednoduché. Môže sa jednať o banálnu infekciu, ale tiež o závažné ochorenie. Tolerovať sa snáď ešte dajú uzliny do veľkosti hrášku v trieslach a podpaží.
Určitým problémom je aj subjektívne zhodnotenie nálezu. Je totiž potrebné posúdiť veľkosť, pohyblivosť alebo pružnosť danej uzliny, a to naviac u ľudí rôznych konštitúcií. Na chudom to ide prirodzene ľahšie než na tučnejšom. Isté ozrejmenie nálezu môže priniesť ultrazvuk.
Už z tohoto vyšetrenia sa dá čiastočne rozhodnúť, či ide o zhubný proces. Ďalším rozpoznávacím znakom je aj citlivosť uzlín. Bolestivé zväčšenie uzliny je skôr infekčného pôvodu a u nebolestivého sa musí uvažovať aj o nádorovom pôvode. Väčšiu istotu do celého problému môže vniesť vyoperovanie postihnutej uzliny a jej zhodnotenie pod mikroskopom.